Szakértő szemmel - Lámpaválasztás Kisokos
A lámpa kiválasztása sok esetben az utolsó simítások egyike, pedig a lámpa, elsősorban a fényhatás, kulcsfontosságú a lakberendezésben, hiszen meghatározza, befolyásolja hangulatunkat, közérzetünket. Ha tehetjük, tervezzük meg előre a lámpák pontos helyét összhangban a bútorok elhelyezkedésével és a tér funkciójával. Tovább...
Hova milyen lámpát?
Ebben a kérdésben elsősorban a terek, térrészek funkcióinak átgondolása lehet a legnagyobb segítségünkre. A nappali általában a legnagyobb közösségi tere a lakásnak. Használata is sokoldalú, éppen ezért itt lesz szükségünk a legtöbb és legváltozatosabb világításra. Ha a család és a barátok itt töltik együtt a legtöbb időt, célszerű egy szórt fényű általános világítást betervezni.
Ha nagy a belmagasság, választhatunk látványos függőlámpát, csillárt, ha alacsonyabb, akkor több kisebb méretű spot lámpával oldhatjuk meg, hogy elegendő fény legyen a helyiségben. Mindig nagyon ügyeljünk arra, hogy elegendő fényt árasszanak a lámpák, nincs annál lehangolóbb, mint a szórt sápadt fény!
Annak érdekében, hogy a nappali egész tere meg legyen világítva, valamint variálni tudjuk a világítást a napszaktól, a hangulattól függően, használjunk kiegészítő lámpákat!
A kanapé mellé állólámpát, a polcokra, kisasztalokra asztali lámpákat, sőt a képeket is megvilágíthatjuk. A tervezésnél ügyeljünk arra, hogy ezeken a helyeken konnektorra lesz szükség. Ha az étkező és nappali közös térben van, néhány falikarral szép egységet tudunk teremteni közöttük. Az étkezőasztal fölé azonban biztosan kell egy-egy olyan függesztett lámpa, ami az asztal lapját kifogástalanul megvilágítja.
A konyhában a legfontosabb a munkapult megvilágítása. Törekedjünk rá, hogy teljes felületen kapjon fényt a pult, a sötét és világos felületek váltakozása fárasztja és rontja a szemeket.
A fürdőben az általános világítás mellett kulcsszerep jut a tükör megvilágításának. Ha borotválkozni, sminkelni is szoktunk, akkor a tükör két oldalához kerüljön a lámpa. Az arcot akkor látjuk a legjobban, ha oldalról kapja a fényt. A felülről jövő súrlófény miatt az arc árnyékos lesz. Akkor lesz a leghatékonyabb a világításunk, ha mozgatható fejű lámpát választunk. A kádhoz, zuhanyzóba hangulati elemként helyezhetünk néhány kisebb szpotot, arra ügyeljünk, hogy fröccsenő víz ellen védve legyen (IP44).
A hálószoba a nyugalom szigete, így itt nem lesz szükség sem sok lámpára, sem sok fényre. Ha szekrények is vannak a hálóban, akkor vagy a szekrény belsejét kell megvilágítanunk LED csíkokkal, vagy előtte elhelyezni néhány szpotot, hogy a szekrény mélyén ne vakon kelljen keresnünk a ruhákat.
Az olvasólámpák kiválasztásánál fontos, főleg, ha nem egyedül használjuk a hálót, hogy minél inkább célzott legyen a lámpa fénye. A legjobb, ha állítható fényerejű, mozgatható fejű lámpában gondolkodunk. Nagyon divatos mostanság a szállodai szobák világítására hajazó mennyezetről függesztett lámpa az ágy két oldalán, ami valóban meghitt hangulatot kölcsönöz a szobának, de olvasáshoz nem ajánlom.
A gyerekszobában is nagyon fontos egy erős általános világítás, hiszen a gyerekek sokat játszanak a tér minden zegzugában. Az esti, lefekvés előtti időben viszont használjunk kisebb fényű, esetleg állítható fényerejű, megnyugtató falilámpát, így a gyermek is könnyebben elalszik mese közben.
Az előszobában és szűk folyosókban alkalmazzunk mozgatható fejű szpotokat, de nagyon hangulatosak az egyszerű vonalú lefelé és fölfelé egyaránt világító falikarok is.
Fontos a stílus!
A lámpaválasztásnál azonban nem csak a funkcionális adottságok számítanak, a hatékonyságon túl a szépség is fontos, hiszen egy lámpa dekoráció is egyben, hovatovább műalkotás, mint egy szobor, de mindenképpen önálló design-darab.
A harmónia megteremtéséhez válasszunk a lakás stílusához illő darabokat.Figyeljünk a falak és bútorok színére, a szőnyeg mintázatára, így könnyebb lesz a megfelelő színű, formájú, méretű lámpa kiválasztása.
Ha a tér meghatározó darabjává szeretnénk tenni a lámpát, akkor bátran válogathatunk az erős színű, különleges formavilágú, nagyméretű lámpák között. Ha viszont elsősorban a fényhatást szeretnénk kiemelni, akkor egyszerűbb vonalú, kisebb lámpatest is megteszi.
A LED-technológia teljesen új utakat nyitott meg a belsőépítészetben, a LED csíkokkal, szalagokkal rendkívül dekoratív, erős hangulati hatású rejtett világítást is kialakíthatunk.
Színhőmérséklet és fényerő, azaz hogyan válasszunk izzót
Azt hihetnénk, hogy ha a lámpánk már megvan, az izzóválasztás már csak egy utolsó apróság. Pedig nem árt ezt is előre alaposan átgondolni.
A tervezésnél vegyük figyelembe a kintről beáramló fény mennyiségét, lehetnek olyan helyiségek, ahol napközben is szükség lehet mesterséges világításra. A falak színe is fontos kiindulóalap lehet: a fehér falak például kevesebb világítást igényelnek, mert hatékonyan szórják szét a fényt.
A színes falak esetében pedig nagyon fontos, hogy milyen színhőmérsékletű fényforrást választunk, mert a színek ettől megváltozhatnak, ahogyan a hangulat is. Az izzók fényerejét a lumen határozza meg, míg a színhőmérsékletet kelvinnel jelölik.
A fényerősség kiválasztásához figyelembe kell vennünk, hogy mekkora területet akarunk megvilágítani, és hány darab fényforrásra van szükségünk. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor választhatunk állítható fényerejű izzót, ami kicsit többe kerül, vagy kérjük ki vásárlásnál a szakember véleményét!
A színhőmérséklet kiválasztása is nagyon fontos. Természetes fényű, 4000 kelvines izzót leginkább a dolgozószobába, íróasztalhoz és a konyhai munkapulthoz válasszunk, hiszen a hidegebb fény élénkít, segíti a koncentrációt.
A meleg 2700-3000 kelvin hőmérsékletű fényforrást inkább a nappaliba, hálóba való, mert a lágyabb melegebb fény segít ellazulni, pihenni. A 6000 kelvines izzók már hideg, kék fényt adnak, ezeket inkább dekorációs céllal használjuk.
A 2700 kelvin szinte narancsos, míg a 3000 kelvines izzók igazi kellemes napfény hatást keltenek. Vannak állítható színhőmérsékletű lámpák is, ha változtatni szeretnénk a hangulatot egy helyiségben, ez is jó választás lehet.
Ha kristály, vagy üvegcsillár a nappalink dísze, ahhoz mindenképpen természetes fényű 4000 kelvines fényforrást válaszunk, mert akkor lesz a legszebb a csillogása.
Sok olyan lámpa van, ahol az izzót nem takarja semmilyen búra. Megoldásként válasszunk újragondolt Edison-féle izzót, amelyek már hosszú élettartamúak és energiatakarékosak. Sokfélével lehet találkozni a piacon. Remekül illik a skandináv, vintage, loft, de még a klasszikus stílushoz is.
Győri-Nagy Hajnal
lakberendező